Cyfrowa przyszłość
Ostatni etap konferencji stanowiła debata „Cyfrowa przyszłość: zagrożenie czy szansa dla polskiej kultury?” z udziałem profesora Kazimierza Krzysztofka z SWPS oraz Andrzeja Gontarza, redaktora tygodnika Computerworld. Podstawowe wnioski wynikające z debaty: niedocenianie technologii cyfrowej jest zagrożeniem dla uczestnictwa Polski w świecie w dziedzinie kultury. Zadaniem ludzi zajmujących się kulturą powinno być zajęcie się treściami występującymi w mediach. Istotna jest jakość prezentacji - czy jest to kultura, subkultura czy też antykultura.
Internet jest wielką szansą dla ogółu twórców nie mogących występować bezpośrednio na scenie, głównie z powodu braku finansów, wolnych terminów czy zróżnicowaną klasę umiejętności. Jest również wykorzystywany przy relacjach z wielkich imprez (konkursy Chopina i Wieniawskiego transmitowane przez iTVP). Internet jest również przyszłością dla muzeów: zbiory przenoszone mogą być na nośniki cyfrowe w postaci trójwymiarowych obrazów.
Wielu twórców posiada własne strony internetowe. Są one pożytecznym narzędziem, służącym do promocji ich działalności artystycznej.
Nowych technologii nie należy się bać, ale zwracać uwagę na publikowane treści. Zliberalizowanie praw autorskich nie zdławiłoby kultury natomiast pozwoliłoby na wypracowanie nowych rozwiązań dla twórców. Ogólna liberalizacja nie jest jednak wskazana.
Konferencja została pozytywnie oceniona przez obserwatorów. Przez dwa dni doświadczyli oni nowego spojrzenia na problemy mediów, promowania i tworzenia kultury i jej infrastruktury. Przeważał optymizm, nie brakowało również głosów pełnych obaw o przyszłość kultury narodowej. Sesje konferencji prowadzone były w interesujący sposób przez znanych publicystów i członków zespołu programowego: Edwina Bendyka, Mirosława Filiciaka, Justynę Hofmokl, Alka Tarkowskiego i Jacka Żakowskiego. Należy życzyć sobie, aby wnioski z tego wydarzenia trafiły do ludzi odpowiedzialnych za polską kulturę, zwłaszcza przedstawicieli Ministerstwa Kultury i polityków(Komentarz Macieja Zielińskiego z dnia 09.12.2006 W: http://technologieikultura.prv.pl/bendyk.blog.plityka.pl... op.cit , por. także: „Udana konferencja kultura 2.0.pl” w: www.szkolareklamy.pl/article1869.html / 17.12.2006).