Otwarty dostęp do treści w BBC
Popołudniową sesję pierwszego dnia konferencji rozpoczął wykład wprowadzający: „Creative Archive: otwarty dostęp do treści w BBC”, wygłoszony przez Paula Gerhardta, kierownika projektu Creative Archive w BBC. Projekt dotyczy zapewnienia jak najlepszego dostępu do zasobów dziedzictwa i archiwów jako podstawowej bazy o kreatywnym znaczeniu. Wyraża się to w zapisywaniu treści dokumentów na nośnikach audiowizualnych, tak aby dostęp do nich był powszechny, nie zaś ograniczony i racjonowany, jak w przypadku oryginalnych dokumentów (np. starodruki). Projekt podnosi także kwestię łączenia programów edukacyjnych lub konkursowych skierowanych głównie do dzieci, tak aby zachęcić je do korzystania z nowoczesnych rozwiązań. BBC udostępniając swoje zbiory w liczbie 1 mln pozycji audiowizualnych staje się kreatorem kultury. Archiwum wykorzystują artyści do tworzenia wizji filmowych, a nawet osoby nie publikujące wcześniej żadnych treści.
W przygotowaniu projektu wzięto pod uwagę nawyki młodzieży ,wychowanej na internecie i nie oglądającej już właściwie klasycznej telewizji. Zabiegano o poparcie polityków, biznesmenów oraz właścicieli praw nie będących w gestii BBC. Powołano projekt pilotażowy ograniczony do obszaru Wielkiej Brytanii. Zarejestrowano 100 tys. użytkowników projektu i 500 tys. ściągniętych programów. Do współpracy z BBC zgłosiły się również inne organizacje: ITN Source (największa biblioteka video), British Library, National Theatre itp.
W 2007 r. BBC musi przejść weryfikację dotyczącą wpływu projektu na rynek kultury pod kątem nieograniczonej dystrybucji i nieograniczonego dostępu do treści audiowizualnych. W przypadku pozytywnego zaopiniowania, planuje się stworzyć szerszy program w 2008 r. z wykorzystaniem odpowiednich środków.